تبلیغات

عمارت عالی قاپو اصفهان

۰

 

در غرب میدان امام و روبروی مسجد شیخ لطف الله عمارتی سر بر افراشته که به عنوان یکی از مهمترین شاهکارهای معماری اوائل قرن یازدهم هجری از شهرتی عالمگیر برخوردار است. با توجه عمارت عالی قاپو اصفهان به منابع و مأخذ موجود درباره سلسله صفوی و همچنین با در نظر گرفتن بررسی های انجام شده در مورد این ساختمان زیبا و رفیع چنین استنباط می گردد که کاخ عالی قاپو دروازه مرکزی و مدخل کلیه قصرهائی است که در دوران صفویه در محدوده میدان امام احداث شده اند. در حقیقت این بنا به مثابه یک ورودی عمارت عالی قاپو اصفهان بزرگ و با شکوه میدان امام را به مجموعه دولتخانه و عماراتی مانند رکیب خانه، جبه خانه، تالار تیموری، تالار طویله، تالار سرپوشیده و کاخ چهلستون و دیگر عمارات مربوط می کرده است. معروف ترین بنایی که به نام عالی قاپو می شناسیم کاخ عالی قاپو در میدان نقش جهانِ اصفهان است. اما عالی قاپوهای دیگری هم وجود دارد. کاخ عالی قاپو در خیابان سپه قزوین بنای دیگری است که گرچه اصل کاخ آن از بین رفته ولی سر درِ معروف آن هنوز گردشگران را به سمت خود عمارت عالی قاپو اصفهان جذب می کند. غیر از این دو، در اردبیل محله ای نیز به همین نام وجود دارد که آرامگاه معروف شیخ صفی الدین اردبیلی در آنجاست. خلاصه اینکه یک سرِ همه این عالی قاپوها به سلسله صفویه بر می گردد. با اراول همراه باشید تا درباره این اماکن و بناهای تاریخی بیشتر سخن بگوییم.

 

+ نوشته شده توسط Bookingarianaein در ، بدون بازدید ، بدون دیدگاه
برچسب‌ها: عمارت عالی قاپو اصفهان، عمارت عالی قاپو، اصفهان

کاخ چهل ستون اصفهان

۰

 

سنگ بنای این کاخ بی تکرار در دوره شاه عباس اول صفوی (1) در میان باغی وسیع و سرسبز گذاشته شد. این بنا در سال 1057 هجری قمری (1025 هجری شمسی) در زمان حکمرانی شاه عباس دوم (2) تکمیل و افتتاح شد. این سازه در ابتدا کوشکی (3) کوچک در میان باغی بزرگ بود و شکلی کاخ چهلستون اصفهان از استراحتگاه را داشت. به فرمان شاه عباس دوم ایوان ها، نقاشی ها، تزیینات و بخش های مختلفی به آن اضافه شد که آن را به قصری در خور کاخ چهلستون شان پادشاهان صفوی بدل کرد. چنین بود که کاخ ۲۱۲۰ متر مربعی چهلستون به عنوان مکانی رسمی برای انجام تشریفات سیاسی معمول و پذیرایی از شاهان دیگر و صاحب منصبان انتخاب شد. امروزه بخشی از کاخ را برای نگهداری و نمایش آثار شهر اصفهان و عکس های قدیمی آن اختصاص داده اند و با نام کاخ موزه چهلستون شناخته می شود. این عمارت زیبا از قسمت های مختلفی تشکیل شده و در میان باغ چهلستون در انتهای حوضی پر آب دل از بازدیدکنندگان خود می برد. قسمت های دیدنی کاخ چهلستون شمال تالار 18 ستون، تالار آینه، تزیینات عالی، طلاکاری، نقاشی های سالن پادشاهی و بسیاری دیگر می شود که هنر ناب ایرانی را در دوره صفویه به رخ بیننده می کشد. در ادامه به تمام بخش های این کاخ زیبا سر می زنیم.نام اصفهان یادآور تاریخ و فرهنگ است، شهری با جاذبه های تاریخی، فرهنگی و طبیعی بسیار که از پربازدیدترین شهرهای ایران است و حتی گردشگران خارجی و بین المللی زیادی هم دارد. همین که قدم به شهر اصفهان می گذارید تحت تاثیر فضای تاریخی شهر قرار می گیرید و در هر قدم مردمی خونگرم را می بینید که با لهجه ای شیرین در حال زندگی در یکی از زیباترین شهرهای ایران هستند. کاخ چهل ستون یکی از معروف ترین و تماشایی ترین جاذبه های اصفهان است که با توجه به نزدیکی اش به میدان نقش جهای از اولین جاذبه هایی است که خیلی از گردشگران در سفر به اصفهان از آن دیدن می کنند. این کاخ در باغی سرسبز با درختان کهنسال قرار دارد و به غیر از عمارت تاریخی و باشکوهش، خود باغ هم از جاذبه های بینظیر آن است. اگر می خواهید از کاخ چهل ستون در اصفهان بیشتر بدانید در ادامه الی گشت را همراهی کنید.

 

+ نوشته شده توسط Bookingarianaein در ، بدون بازدید ، بدون دیدگاه
برچسب‌ها: کاخ چهلستون اصفهان، کاخ چهلستون، اصفهان

کاخ هشت بهشت اصفهان

۰

 

کاخ هشت بهشت در باغ بلبل قرار دارد. تمام سقف های آن موزائیک بسیار عالی است. دیوارها و جرزها دو طبقه و دالانها و غلام گردش هایی در اطراف آنهاست. در این دالانها صدها مکان است که از دلکش‏ترین و فرح انگیزترین نقاط دنیا محسوب می‏گردد و هر یک به وسیله منفذی که بدان نور می‏تابد، روشن می‏شود. این روشنایی متناسب با تفریجاتی است که این امکنه ویژه آنها ساخته شده است. هیچ یک از این نقاط از حیث شکل و ساختمان و تزئینات به دیگری شبیه نیست. در هر جایی چیزهایی تازه و گوناگون است چنانکه در بعضی بخاری های متنوع و در برخی دیگر حوض ها و فواره هایی است که از لوله هایی از داخل دیوار آب می‏گیرند. کاخ هشت بهشت اصفهان این تالار عجیب در حقیقت لابیرنتی است که انسان در قسمت فوقانی آن گم می‏شود و پله‏ها چنان مخفی است که به آسانی پیدا نمی‏شود. قسمت پائین تا ده پا از سطح زمین از سنگ یشم و نرده‏ها از چوب زرنگار و قاب ها و چهارچوب ها از نقره و جام ها از بلور و آلت ها از شیشه‏های رنگارنگ ظریف ساخته شده است. .." از اتفاقاتی که بعد از دوره شاه سلیمان در عمارت هشت بهشت می افتد اطلاع چندانی در دست نیست. برای اینکه بتوانیم به اتفاق مهم دیگری در تاریخ هشت بهشت برسیم باید صفحه های تاریخ را تا دوران قاجار و زمان سلطنت ناصرالدین شاه ورق بزنیم و جلو بیاییم؛ زمانی که ظل السلطان حاکم اصفهان بود.

 

+ نوشته شده توسط Bookingarianaein در ، بدون بازدید ، بدون دیدگاه
برچسب‌ها: کاخ هشت بهشت اصفهان، هشت بهشت، اصفهان

سی و سه پل اصفهان

۰

 

سی و سه پل اصفهان این پل که در نوع خود شاهکاری بی‏نظیر از آثار دوره سلطنت شاه‏ عباس اول است، به هزینه و نظارت سردار معروف او الله ‏وردی‏خان بنا شده. این پل در حدود ۳۰۰ متر طول و ۱۴ متر عرض دارد و طویل‏ ترین پل زاینده ‏رود است که در سال ۱۰۰۵ هجری ساخته شده است. در دوره‌ صفویه‌،مراسم‌ جشن‌ آبریزان‌ یا آبپاشان‌ ارامنه‌ در کنار این‌ پل‌ صورت‌ می‌گرفت‌. ارامنه‌ جلفا، مراسم‌ «خاج‌ شویان‌» را نیزدر محدوده‌ همین‌ پل‌ برگزار می‌کرده‌اند. پل‌ مزبور یکی‌ از شاهکارهای‌ معماری‌ و پل‌ سازی‌ ایران‌ و جهان‌ محسوب‌ می‌شود.این پل را بنامهای: پل شاه عباسی – پل اللهوردیخان – پل جلفا – پل چهل چشمه – پل سی و سه چشمه خوانده‏اند و وجه تسمیه هر یک چنین است: ۱- پل شاه عباسی از آن جهت گویند که شاه عباس اول دستور بنای آن را داده است و چون بمباشرت و اهتمام اللهوردیخان ساخته شده به پل اللهوردیخان معروف گردیده و از لحاظ اینکه معبر مردم به جلفا بوده آن را پل جلف هم گفته‏اند و چون در ابتداء چهل چشمه داشته پل چهل چشمه و اینک سی و سه چشمه دارد به پل سی و سه چشمه اشتهار دارد.این پل را به نامهای :پل شاه عباسی – پل الله وردی خان – پل جلفا – پل چهل چشمه – پل سی و سه چشمه می نامند . به این جهت به این پل شاه عباسی می گویند که شاه عباس دستور بنای آن را پل سی و سه پل داده است اما چون این پل زیر نظر الله وردی خان ساخته شده به پل الله وردی خان معروف است. این پل در ابتدا دارای چهل چشمه بوده که از هر چشمه آب خارج می‏گردید اما هفت دهانه این پل گرفته شده و اکنون 33 دهانه دارد و از این رو به پل 33 چشمه شهرت دارد. این پل محل عبور مردم به جلفا بوده پس به همین دلیل آن را پل جلف می نامند.

 

+ نوشته شده توسط Bookingarianaein در ، بدون بازدید ، بدون دیدگاه
برچسب‌ها: سی و سه پل اصفهان، سی و سه پل

پل خواجو اصفهان

۰

 

درباره ی تاریخ و زمانی که پل خواجو ساخته شد باید بگوییم که بر اساس منابع تاریخی که هنوز هم موجود هستند، این پل در سال ۱۰۶۰ ساخته شده و دستور ایجاد آن را شاه عباس دوم صفوی داده بوده است. البته قبل از این که این پل ایجاد بشود، یک پل دیگر هم در همین قسمت از شهر پل خواجو اصفهان وجود داشته که اسمش پل حسن بیگ بوده است و به دستور شاه عباس این پل را خراب کردند و به جای پل قدیمی، پل جدیدی ساختند که امروزه غنای تاریخی و شهرتی عالم گیر دارد! از نکاتی که ممکن است درباره ی پل خواجو وجود داشته باشد و خیلی ها از آن اطلاع نداشته باشند این است که این پل چند اسم دیگر هم دارد. برخی از این اسم ها عبارتند از: پل بابا رکن الدین و پل شاه.در وسط این پل به دستور شاه عباس دوم برای او و خانواده ی سلطنتی صفوی ساختمان مخصوصی ساخته شد که امروزه به بیگلر بیگی شهرت پیدا کرده است. این ساختمان که امروزه هنوز هم وجود دارد پل خواجو اصفهان خود یکی از بناهای شاخص اصفهانی است که دارای تزئینات بسیار زیبا و شاخصی می باشد. به طور مثال طاق های این بنا دارای نقاشی ها و تزئینات بسیار زیبا و خاصی هست که چشم هر بیننده ای را به خود خیره می نماید.پل خواجو یکی از دیدنی های اصفهان است که بدون دیدنش، سفر به نصف جهان، یک چیزی کم دارد. شاید شما بارها و بارها عکس های پل خواجو را دیده باشید و به تحسین زیبایی های این پل و ساختار هوشمندانه اش پرداخته باشید اما باید بدانید که اسرار پل خواجو اصفهان هم از شگفتی های آن محسوب می شوند. رازهای این پل باعث شده تا بسیاری کنجکاو باشند نام سازنده پل خواجو را بدانند و از ساختار آن سر در بیاورند. اگر تا به امروز نگاهی ریزبینانه به این پل نداشته اید، با کارناوال همراه باشید تا آن را از نزدیک بررسی کنیم.

 

+ نوشته شده توسط Bookingarianaein در ، بدون بازدید ، بدون دیدگاه
برچسب‌ها: پل خواجو اصفهان، پل خواجو، اصفهان

پل های اصفهان

۰

 

آنچه مسلم است پل های مارنان و شهرستان و الله وردیخان و خواجو از پل هائی هستند و دو ساحل شمالی و جنوبی پل های اصفهان رودخانه در غربی‌ترین قسمت شهر اصفهان بوده‌ است و روستاهای ماربین پل مارنان از طریق پل مارنان(پل ماربانان و پل ماربین) به روستاهای مقابل آن در ساحل جنوبی رود خانه متصل می‌شده است. شکل امروزی پل مارنان با نمای ساختمانی آن در عصر صفویه تغییری نکرده ولی تعمیرات مکرر داشته‌ است. آنچه مسلم است پل های مارنان و شهرستان و الله وردیخان و خواجو از پل هائی هستند که در مرحله اول احتیاج ساخته شده ‌اند، منتهی در اثر کثرت ایاب و ذهاب فرسوده و خراب شده و تجدید بناء پل های اصفهان گردیده‌اند از همین نکته که گفته شد معلوم گردید اینکه می‌گویند پل شهرستان از احداث سلسله ساسانیان است درست می‌باشد چه نخستین پلی است که دو قسمت اصفهان را بیکدیگر ارتباط می‌داده است. ولی در اثر فرسودگی در زمان دیالمه و دیگران ترمیم و تجدید گردیده است. برای اینکه روشن گردد که در چه محلهائی نیازمند ارتباط بوده‌اند پل شهرستان تمام پل هائی که در خود شهر و اطراف آن برای ارتباط بین دو قسمت رودخانه ساخته ‌اند ذکر میگردد. این پل که با عرض کم و طول حدود 147 متر ساخته شده از مستحدثات دوره شاه‌ عباس ثانی در سال 1065 هجری است، این پل برای عبور و مرور عامه مردم نبوده بلکه صرفاً وسیله مهرپرستان بر فراز آتشگاه از تمام روستاهای اطراف پل های اصفهان آن مشاهده می‌شده ‌است، نام این بلوک نیز مهربین بوده که در زبان پهلوی ساسانی به «ماربین» در دوره ساسانیان و به دنبال آن در طول مدت ۱۵ قرن عصر صفویه تغییری نکرده ولی تعمیرات مکرر داشته‌ است.

 

+ نوشته شده توسط Bookingarianaein در ، بدون بازدید ، بدون دیدگاه
برچسب‌ها: پل های اصفهان، اصفهان

کاروانسراهای اصفهان

۰

 

این کاروانسرا در حدود 400 سال پیش در عصر حکومت شاه عباس صفوی در جنوب شرقی دریاچه بزرگ نمک ساخته شده و جزو چهار کاروانسراهای اصفهان واقع در پارک ملی کویر(عین‌الرشید- قصربهرام-لکاب) است، در حاشیه جنوبی کاروانسرا کوه سفید آب و چشمه سفید آب قرار دارد که آب کاروانسرا از این چشمه تامین می‌‌شده است. نزدیک‌ ترین و معروف‌ ترین راه دسترسی به این بنا راه آران و بیدگل- مرنجاب - سفیدآب است، کاوانسرا در فاصله 60 کیلومتری شرق مرنجاب و در 110 کیلومتری جنوب کاروانسرای قصر بهرام ، جنوب غربی پارک ملی کویر و در نزدیکی سرمحیط بانی سفیدآب قرار دارد. این بنا که از کاروانسراهای اصفهان تاریخی حاشیه پارک ملی کویر ایران است تا صد سال پیش استراحتگاه کاروان‌ هایی بوده که عازم راه ابریشم بوده‌اند. به گفته مورخان شاه عباس برای سفر از اصفهان به ساری از این کاروانسراها استفاده می‌‌کرده است، نمای ظاهری این کاروانسرا آجری و ساخت آن به شیوه معماری اسلامی است، این کاروانسرای بزرگ در سه طبقه بنا شده است. شاهان صفوی بناهای زیادی از قبیل کاروانسراها، مقابر، مساجد، راه ها و پل ها را در ایران احداث کردند. از جمله کاروانسراهای بزرگی که در عهد شاه اسماعیل ساخته شد، کاروانسرای مهیار در 40 کیلومتری راه اصفهان به تهران بود. شاه عباس اول نیز کاروانسراهای زیادی را در سراسر کشور بنا نمود، یا به تعمیر و بازسازی آنها پرداخت؛ به طوری که به علت تعداد زیاد ساختمان کاروانسراهای اصفهان در عصر این پادشاه، وی مقام پدری یافته بود؛ کاروانسرا که در عهد این پادشاه ساخته شد براساس ساختمان های پیشین بود.

 

 

+ نوشته شده توسط Bookingarianaein در ، بدون بازدید ، بدون دیدگاه
برچسب‌ها: کاروانسراهای اصفهان، کاروانسرا، اصفهان

منارجنبان اصفهان

۰

 

در طی سال های مختلف متخصصان زیادی روی این امر تحقیق کردند؛ اما علمی ترین نظریه به حمید شاهین پور، منارجنبان سرپرست کمیته پژوهشی انجمن فناوری‌های بومی ایران تعلق دارد. او معتقد است که ویژگی هایی مثل استفاده از مصالح سبک مثل خشت، کوتاه بودن مناره ها، میزان فاصله مناره ها با ساختمان و کلاف های چوبی به کار رفته در بالا و پایین مناره ها در لرزش آن ها تاثیر زیادی دارد. اگر به ساختمان منارجنبان اصفهان خوب دقت کنید شیارهایی را بین بخش های مختلف ساختمان خواهید دید که بین دیوارها فاصله ایجاد کرده اند. این فاصله ها باعث شده تا به محض تکان خوردن مناره ها، بنا، فضای کافی برای جا به جا شدن داشته باشد؛ امری که از تخریب ساختمان جلوگیری می کند. در بنای منارجنبان اصفهان دو اتاق کوچک وجود دارد که چله خانه بوده اند. چله خانه به اماکنی گفته می شود که زاهدان و عارفان به مدت ۴۰ روز به آنجا می رفتند و ریاضت می کشیدند و به مدت ۴۰ روز با پروردگارشان خلوت می کردند. گفته می شود که در سال های اولیه ساخت بنای منارجنبان اصفهان محوطه اطراف این بنا قبرستان عمومی بوده است اما امروزه از آن قبرستان غیر از چند قبر که در اطراف ایوان موجود هستند چیزی باقی نمانده است. هر گوشه ای از ایوان منار جنبان را که بنگرید گوری را خواهید دید که با سنگ های قبر سفید رنگ خودنمایی می کنند.

 

+ نوشته شده توسط Bookingarianaein در ، بدون بازدید ، بدون دیدگاه
برچسب‌ها: منارجنبان اصفهان، منار، اصفهان

مناره های اصفهان

۰

 

این مناره های اصفهان زیبا در انتهای شمالی محله جویباره شهر اصفهان واقع شده که مسجد پای این منار از بین رفته است. زمان ساخت این منار در کتیبه های فعلی آن موجود نیست اما به دلیل شباهت زیاد آن با منار مسجد یمن از نظر تزیینات و همچنین از لحاظ معماری و نحوه نگارش کتیبه ها، کارشناسان میراث فرهنگی سال ساخت آن را بین 525 و550 هجری قمری تخمین زده اند. این منار از سه طبقه بدون پایه ساخته شده و ارتفاع آن حدود 48 متر است. منار ساربان با آجر چینی برجسته، آجرهای تراشیده و کاشی معرق به سبک خط کوفی ریحان تزیین شده است. زیر منار فضایی خالی وجود داشته که به عنوان زیرزمین از آن استفاده می‌ کردند که در سال 1324 هجری شمسی این فضای خالی را با دقت پر کرده و آن را بسته اند. دو منار دردشت بر فراز سردر بلندی به ارتفاع حدود 15 متر قرار دارد که باقیمانده مدرسه با شکوهی از دوره پادشاهی محمد آل مظفر است. مناره های اصفهان دردشت متصل به بنایی برج مانند بنام مقبره « سلطان بخت آغا» همسر سلطان محمد آل مظفر می باشد که در سال 769 هجری قمری به قتل رسیده است. ˈمنار های « دارالضیافه» یا « منار دارالضیاء » در قرن هشتم هجری قمری ساخته شده است. وجه تسمیه این مناره به دارالضیاء از آن جهت است که در آن زمان، شبها بر فراز منارها آتش می افروختند تا مسافران از راه دور، اصفهان را ببینند و مسیر خود را گم نکنند. این دو منار بصورت مرتفع و مدور در طرفین کوچه‌ای به نام حاج کاظم درمحله جویباره مناره های اصفهان اصفهان قرار دارد. سر در مجللی که منارها بر فراز آن قرار دارند، سر در مهمانسرای مشهوری بوده که به امیران و حکمرانان حکومت سلطان محمد خدا بنده تعلق داشته است.

 

+ نوشته شده توسط Bookingarianaein در ، بدون بازدید ، بدون دیدگاه
برچسب‌ها: مناره، مناره های اصفهان، اصفهان

درباره هتل استقلال بیشتر بدانیم

۰

هتل پارسیان استقلال (هتل رویال هیلتون سابق) در تاریخ 8 آذرماه سال 1341 در زمینی به مساحت 70000 مترمربع بنا شد و افتتاح گردید . برج غربی این هتل در سال 1341 با 259 باب اتاق توسط معتبرترین برند هتلداری جهان ساخته شد . هتل پارسیان استقلال چون از اهمیت زیادی برای دولت وقت برخوردار بود تمبری یادبود به همین مناسبت چاپ و منتشر هتل استقلال گردید . دولت وقت علاقه به معرفی آن به عنوان نمادی از توسعه و پیشرفت کشور داشت، از این روی تا پایان دوره پهلوی این هتل محل برگزاری مهمترین مراسم ها و محل اقامت چهره های نامدار بین المللی بود . در دهه 40 خورشیدی مراسم گزینش دختر شایسته ایران هر ساله در این هتل انجام می گرفت و همچنین لازم به ذکر است که بخش هایی از فیلم معروف گنج قارون در این هتل فیلمبرداری شد . در سال 1351 بعد از 10 سال برج شرقی هتل پارسیان استقلال با 291 باب اتاق به بهره برداری رسید . هر طبقه برج شرقی 20 اتاق و هر هتل استقلال طبقه برج غربی 18 اتاق دارد، در هر برج 315 اتاق دو تخته، 5 سوئیت بزرگ و 35 سوئیت کوچک وجود دارد . در دهه 50 نیز برج جنوبی هتل پارسیان استقلال با ظرفیت 200 اتاق در راستای طرح توسعه در حال احداث می باشد .

 

+ نوشته شده توسط Bookingarianaein در ، بدون بازدید ، بدون دیدگاه
برچسب‌ها: هتل استقلال تهران، هتل استقلال، استقلال
نوشته‌های اخیر